Menüler

GENEL MÜDÜRÜMÜZ MURAT ACU HASANKEYF'TE

08.02.2018
DSİ Genel Müdürümüz Murat ACU; Hasankeyf’ te İncelemelerde Bulundu

DSİ Genel Müdürümüz Murat Acu ve beraberindeki heyet Ilısu Barajı inşaatında ve proje kapsamındaki Hasankeyf ilçesi yeniden yerleşim çalışmalarının yapıldığı alanda incelemelerde bulundu.

Genel Müdürümüz Murat Acu Hasankeyf’te ilk olarak Yeniden Yerleşim çalışmalarının koordine edildiği şantiyeyi ziyaret ederek düzenlediği Koordinasyon Toplantısında çalışmaların son durumu ile Anıt Eserlerin taşıma ve koruma yapım işlerinde gelinen seviye hakkında hakkın da bilgi aldı.

 

 

Toplantıya Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek, Barajlar ve Hidroelektrik Santraller Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanı Ali Rıza Ceylan, Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, Ilısu Projesi Mardin 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı ve yüklenici firma yetkilileri ile kontrollük teşkilatı katıldılar.

 

 

Toplantıda Ilısu Projesi Mardin 16. Bölge Müdürümüz Ali Naci Kösalı ve ilgililer tarafından Ilısu Barajı ve HES Projesi ile Hasankeyf ilçesi yeniden yerleşim çalışmaları hakkında sunum yapıldı.

 

Toplantının ardından Genel Müdürümüz Murat Acu ve beraberindeki heyet toplantının ardından Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven’i ziyaret etti.

 

Ziyaretin ardından Hasankeyf ilçesi yeni yerleşkesinde tamamlanan konutlarda incelemede bulunan Genel Müdürümüz ve beraberindeki heyet ''Anıt Eserlerin Taşıma ve Koruma Projesi'' kapsamında çalışmaları devam eden ''İmam Abdullah Zaviyesinin'' bulunduğu alanda yerinde korunması sağlanacak olan ''Yamaç Külliyesinin'' bulunduğu alanda, taşınacak olan ''Orta Kapının'' bulunduğu alanda ve Hasankeyf Antik Kentinin Jeolojik ve Jeoteknik bakımdan güçlendirilmesi kapsamında Dicle Vadisinde devam eden dolgu çalışma alanlarında incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

 

İncelemelerinin ardından düzenlediğimiz toplantıda ''Hasankeyf Antik Kentinin Jeolojik ve Jeoteknik Bakımından Araştırılması ve Güçlendirilmesi’’ işi kapsamında yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.

 ‘’Ilısu Barajı ve HES Türkiye’nin Vizyon Projesidir

İncelemelerinin ardından açıklama yapan DSİ Genel Müdürümüz Murat ACU; Hasretle beklenen ülkemizin vizyon projelerinden olan Ilısu Barajı ve HES Projesinde sona yaklaşıldığını belirterek,

Ilısu Barajı önyüzü Beton Kaplı Baraj tipinde dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından Dünyada birinci, gövde hacmi bakımdan ülkemizde Atatürk Barajından sonra ikinci, üreteceği enerji bakımından; Atatürk, Karakaya, Keban Barajından sonra dördüncü, Ülkemizin en önemli su kaynağı olan Dicle Nehri üzerinde yapılmış ve yapılmakta olan en büyük Baraj ve HES olma gibi önemli özelliklere sahiptir. Temelden yüksekliği 135 metredir. Ilısu Barajı’nın kurulu gücü 1.200 MW olup, yıllık ortalama 4,12 milyar kiloWatt.saat enerji üretecektir.

Milli Ekonomiye Yıllık 1,5 Milyar TL Katkı…

Sadece Elektrik Enerjisi Üretiminden Ekonomiye yıllık 1,5 milyar TL katkı sağlayacak. Barajın toplam maliyeti takriben 8,5 milyar TL’dir. Barajda %96 fiziki gerçekleşme sağladık. Haziran 2018’den sonra su tutma çalışmalarına başlanılacaktır. ’dedi.

Tarihimize Sahip Çıkıyoruz…

DSİ Genel Müdürümüz Murat ACU; Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 540 yıllık tarihi Zeynel Bey Türbesi, Türkiye'de ilk defa uygulanan proje ile 2 kilometre taşınarak, baraj göl alanından çıkartıldığının altını çizerek. 3 saat 55 dakika süren taşıma işlemi boyunca hassas cihazlarla yapılan gözlemler neticesinde 1.150 ton ağırlığa sahip türbe herhangi bir hasar olmadan tamamen güvenli olarak yeni yeri Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na yerleştirilmiştir. Taşıma sonrası restorasyon ve koruma çalışmaları tamamlanmıştır. Bunun yanında 6 eser daha taşınacak ve 2 eser yerinde korunacaktır. Anıt eserlerden Kızlar Cami taşınma işi ihalesi 7 Mart 2018 tarihinde yapılacaktır. Diğer anıt eserlerin taşıma ve koruma ihaleleri Nisan ayı sonuna kadar yapılarak 2018 yılı içerisinde tüm çalışmalar tamamlanarak Ilısu Barajında su tutulması hedeflenmektedir. ’dedi.

Hasankeyf Turizm ve Cazibe Merkezi Haline Geliyor…

Ilısu Barajının inşası ile bölgede ticari ve kültürel gelişmelerin olacağını ifade eden Genel Müdürümüz Murat ACU;’’ Özellikle Ilısu Köyünde yaptığımız konutlar hak sahiplerine dağıtılmış ve 5 yıldır oturulmaya devam edilmektedir. Koçtepe köyünde ise yeniden yerleşim çalışmaları kapsamında ilköğretim okulu, sağlık ocağı, cami, köy konağı, yerleşim yerinin alt yapısı ve çevre düzenlemesi yapılarak tamamlanmış olup, vatandaşlar kendi oturacakları konutların inşaatlarını tamamlamak üzereler.

Hasankeyf Kaymakamlığı, Belediye Hizmet Binası, İlçe Emniyet Amirliği, PTT Hizmet Binası, cami, 58 örnek konut, 24 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi (11 dükkân), arıtma tesisi (5.000 kişilik), 24 derslikli yatılı ilköğretim bölge okulu ve 200 kişilik pansiyon, Turizm MYO inşaatı ve uygulama oteli, kültür parkı, müze, 24 derslikli ortaokul, 25 yataklı hastane, ilçe jandarma, kapalı spor salonu, kütüphane, ilçe tarım binası, kültür yarımada bağlantı köprüsü tamamlanmıştır. Ayrıca yeni Hasankeyf ilçesi modern ticaret merkezinde bulunan toplam 98 işyeri tamamlanarak kabulü yapılmış ve hak sahiplerine teslim edilmiştir. 118 adet çok katlı konut ise lojman olarak kullanılmak üzere kaymakamlığa teslim edilmiştir.

Yeni Hasankeyf’te yapılan konut ve kamu binaları için İskân Raporu Batman Valiliği tarafından onaylanmıştır. Kaymakamlık, İlçe Emniyet Amirliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,  PTT yeni yerleşime taşınmış olup, Hasankeyf belediyesinin ve ilçe tarım müdürlüğünün ise önümüzdeki günlerde taşınması beklenmektedir.

Hasankeyf ilçesi Yeni Yerleşim Yeri hak sahipleri için 710 adet konut ve mezarlık inşaatına başlanmış olup, yaklaşık % 68 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. ‘’dedi.

Ilısu Barajı GAP’ın Can Damarıdır

Genel Müdürümüz Murat ACU, Ilısu Barajının GAP’ın can damarı olduğunu vurguladığı konuşmasında Ilısu Barajının Cizre barajının yapımına imkân sağlayacağını böylece Ilısu ve Cizre Barajları tamamlandığında 1 milyon 200 bin dekar arazinin sulamaya açılacağını, Cizre Barajında depolanacak su ile 765.910 dekar zirai alanın sulanacağını sözlerine ekledi. Acu konuşmasını proje ile bölgenin tarım sektöründe balıkçılık, seracılık, badem yetiştiriciliğinde gelişmeler göstereceğini ve aynı zamanda bölgenin turizm alanında hak ettiği yeri alarak Hasankeyf ile turizm sektöründe istihdam alanında 39 kat artış yaparak yıllık 83 kat ekonomik katkı sağlayacağını belirterek sonlandırdı.

 

DSİ Genel Müdürümüz Murat Acu ve beraberindeki heyet Batman ve Hasankeyf programında son olarak Batman Valisi Ahmet Deniz’i makamında ziyaret ederek DSİ yatırımları hakkında istişarede bulundular.