Menüler

DSI ILISU PROJESİ SANTRAL BİNASI ÜNİTE- 5’E AİT ROTOR YERİNE İNDİRİLDİ.

16.02.2018
Santral Binası Ünite-5’e ait Rotor başarılı bir şekilde yerine indirildi.

Ülkemizin 100 yıllık vizyonu içerisinde yer alan dünyanın en büyük su yapılarından ve aynı zamanda GAP Projesinin iki ayağından birisi olan Ilısu Barajı ve HES Projesinde önemli bir aşama daha gerçekleştirildi. 6 üniteden oluşan her bir ünitesi 200 MW olan toplamda 1200 MW kurulu güce sahip Ilısu Barajı ve HES inşaatında santral binası ünite 5’e ait 460 ton ağırlığında ve 8150 mm çapındaki rotor, her biri 250 ton kapasiteli 2 adet santral binası ana vinci yardımıyla başarılı bir şekilde yerine indirildi.

Ilısu Barajı dolgu hacmi bakımından Türkiye'nin 2'nci, kurulu güç bakımından Türkiye'nin 4'üncü büyük barajıdır. Temelden yüksekliği 135 metredir. Ilısu Barajı’nın Kurulu gücü 1.200 MW olup, yılda ortalama 4.12 milyar kWh enerji üretecektir 24 milyon m³ olan gövde dolgusu tamamlanmıştır. Ilısu Barajının toplam fiziki gerçekleşmesi  % 97’dir.

Ilısu Projesinin toplam maliyeti 8,5 milyar TL olup Baraj ve HES ile sadece elektrik enerjisi üretiminden ülke ekonomisine yılda 1,5 milyar TL katkı sağlanacaktır “Ilısu Barajı sulama ve enerji alanında ülke ekonomisine sağlayacağı katkı ile birlikte bölge insanımızın refah düzeyini yükselterek hayat tarzını yaşam kalitesini değiştirecektir.  Projenin bölgedeki işsizlik sorununa da çare olacak, 4 000 kişiye istihdam alanı, aileleri ile birlikte 28 000 kişiye geçim kaynağı sağlanacak, Bu proje tarım ve enerjiye yönelik bir proje olmasının yanı sıra bölgenin kültürel, ekonomik ve sosyal alanda gelişmesinde çok ciddi katkılar sağlayacak.

 

Proje ile bölgenin tarım sektöründe balıkçılık, seracılık, badem yetiştiriciliğinde gelişmeler göstereceğini ve aynı zamanda bölgenin turizm alanında hak ettiği yeri alarak Hasankeyf ile turizm sektöründe istihdam alanında 39 kat artış yaparak yıllık 83 kat ekonomik katkı sağlayacaktır.