Menüler

HASANKEYF'TE KOORDİNASYON TOPLANTISI

12.03.2019
Yeni Hasankeyf Yerleşkesi Sorunları Masaya Yatırıldı

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesinin yapımından etkilenen ilçe merkezindeki vatandaşların yeni yerleşkeye taşınma işlemleri başta olmak üzere yürütülen altyapı ve üst yapı çalışmalarının ele alındığı "Yeni Hasankeyf Yerleşkesi Koordinasyon Toplantısı" Valimiz Hulusi ŞAHİN başkanlığında gerçekleştirildi.

Batman Valimiz Hasankeyf' te

Yeni Hasankeyf  yerleşkesindeki Kazı Evinde yapılan toplantıya Valimizin yanı sıra; Ak Parti Batman Milletvekili Ziver ÖZDEMİR, Batman Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hakan SAMUR, Hasankeyf Kaymakamı Haluk KOÇ, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap KUSEN, Ilısu DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci KÖSALİ, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş CEYLAN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir ÖZER, ilgili kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, TOKİ temsilcisi ve müşavir firma yetkilileri, kurumların ilgili yöneticileri ile personeli katıldı.

Toplantıda; Hasankeyf İlçe merkezindeki ailelerin yeni yerleşim alanına taşınma işlemleri, yeni yerleşkenin altyapı ve üstyapı sorunları, taşınacak köylerle ilgili iskan çalışmaları, ilçede eğitim, sağlık, spor gibi hizmetlerin verileceği kamu binaların son durumu ve yürütülen diğer çalışmalar görüşüldü.

Ilısu DSİ 16. Bölge Müdürümüz Ali Naci KÖSALİ ve Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş CEYLAN' nın Ilısu Barajı nedeni ile ilçede yürütmüş oldukları çalışmaları ilişkin yaptıkları bilgilendirme sunumlarının ardından toplantıda, TOKİ temsilcisi Talha SARI, ilçede yapılan konutların durumuna ilişkin bilgi verdi.

"Nisan ayının ilk haftasında yeni Hasankeyf yerleşkesindeki konutlar için kura çekimi yapılacak"

Daha sonra yeni Hasankeyf yerleşkesine taşınma süreci hakkında bilgi veren Valimiz, "Nisan ayının ilk haftasında konutlar için kura çekimi gerçekleştiriyoruz. 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında yeni Hasankeyf yerleşkesine taşınma işlemleri tamamlanmış olacak. Müteahhit firmalardan, vatandaşların taşınmasından sonra çıkacak sorunları hızlı bir şekilde giderilmesini ve bu taşınma sürecini sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini istiyorum. Tüm ilgili kurumlar hazırlıklarını buna göre yapsın. Haziran ayının başından itibaren su tutulmaya başlanacak, su hızlı bir şekilde yükselecek. Karayolları bu süreçte yeni yolu yetiştirecek ve ulaşım sorunu da giderilmiş olacak. Bu süre zarfından da Hasankeyf artık su altında kalmaya başlamış olacak" diye konuştu.

Valimiz "Hasankeyf İlçesinde, kazandıklarımız kaybettiklerimizden daha fazla"

Hasankeyf ilçesinde turizmin canlanması için yürütülecek projelere değinen Valimiz, Hasankeyf ilçesinde kazandıklarımızın kaybettiklerimizden daha fazla olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, "Sonbaharla birlikte biz mevcut algıyı düzeltmek için ilçede bir turizm hamlesi başlatacağız. Bir takım sorunlar ve sancılar yaşandı ama artık bunlar geride kaldı. Bundan sonra biz şehrimizi çok iyi bir şekilde tanıtmak için uğraşacağız. Bu şehir bir göle kavuşmuş olacak. Bu göl etrafında tarihi eserlerin oluşturacağı "bir kültürpark" turizm anlamında pazarlanabilir bir değeri var. Etrafında görülmeye değer zengin tarihi dokunun olacağı bir göl olacak. Bu zenginliğin gezilmesi için tekne turları düzenlenecek. Bunları kullanarak bir senaryo oluşturacağız, ilçemizi tanıtacağız. Bunların tamamlanmasıyla birlikte şehrimizin bölgenin parlayan yıldızı olacağına inanıyorum. Bu konuda hepinizden bu konuya odaklanmanızı istiyorum" diye konuştu.

Valimiz, konuşmasının sonunda toplantıya katılım sağlayan tüm yetkililere katkılarından dolayı teşekkür etti.

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Batman Milletvekili Ziver ÖZDEMİR, Hasankeyf ilçesinin sorunlarını her platformda dile getirdiğini belirterek, ilçenin asıl sahipleri olan vatandaşların bir mağduriyet yaşamamaları için hizmetlerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Valimiz, İlçede yapım çalışmaları devam eden konutlarda incelemelerde bulundu.

Toplantı öncesi yeni Hasankeyf yerleşkesinde TOKİ tarafından vatandaşlar için yapılan konutları ve yürütülen altyapı faaliyetlerini yerinde inceleyen Valimiz Hulusi ŞAHİN, yetkililerden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alarak, eksikliklerin en kısa zamanda giderilmesi konusunda müşavir firma yetkililerine talimat verdi.
Hasankeyf Devlet Hastanesi hizmet vermeye başladı İlçede kısa bir süre önce sağlık hizmeti vermeye başlayan İlçe Devlet Hastanesini ziyaret eden Valimiz, hastanede incelemelerde bulunarak, yetkililerden yürütülen sağlık hizmet hakkında bilgi aldı.