TBMM’NİN KURULUŞUNUN 100. YIL DÖNÜMÜNDE ILISU BARAJI’NDA TÜRBİN DÖNMEYE BAŞLADI

23.04.2020 / Gösterim Sayısı : 1191 / Arşiv

Ilısu Barajında Tarihi Gün !  

Dicle Nehri üzerindeki en büyük hidroelektrik yatırımı olan Ilısu Barajı ve HES Projesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir yatırım projesidir. Ülkemizin refahı ve sürdürülebilir kalkınmanın temini açısından hayati bir proje olup bölge huzurunu tesis edecek, enerji problemine ciddi katkı sunacaktır.  

Başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamının kalkınmasına katkı sağlayacak olan Ilısu Barajı, 1 200 MW kurulu gücü ve yılda üreteceği yaklaşık 4 milyar 120 milyon kWh enerji ile kurulu güç bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban Barajlarından sonra ülkemizin dördüncü büyük barajıdır.  

Ilısu barajında su tutma işlemi 19.07.2019 tarihinde gerçekleşmiş olup Baraj gölü 115 m yüksekliğe ve 7,9 milyar m3 hacme ulaşmıştır. Türbinlerin kuru testleri tamamlanmış olup 1. üniteden başlamak üzere ıslak testlere başlanılmıştır.  

TBMM’nin kuruluşu ile Türk Halkının Egemenliğini tüm dünyaya ilan etmesinin 100. Yıl dönümü olan 23 Nisan 2020 tarihinde Ilısu Barajı ve HES Projesinde 204 MW kapasiteli 6 türbinden birincisinin devreye alma testlerinin en önemli kilometre taşı olarak ilk döndürülmesi (first run) yapılmıştır. Böylece enerji üretimine geçilmesi için son 10-15 günlük (Elektrik-Otomasyon) testleri dönemine girilmiştir.  

Dönemimizin en önemli enerji projelerinden biri olan ILISU BARAJI VE HES PROJESİ, yenilenebilir öz kaynakların kullanımıyla ülke ekonomisine yılda 2.5 Milyar TL katkı sağlayacaktır